قیمت در مبلمان اداری

محصولات مبلمان اداری مانند هر تولید دیگری، از مناظر مختلفی باهم متفاوت هستند. گذشته از تفاوت های ذاتی محصولات مختلف اداری، مانند تفاوت یک صندلی اداری با یک میز اداری، گاها دو محصول یکسان نیز با هم تفاوت هایی دارند.

این نوع تفاوت ها بعضی اوقات مشخص و عیان هستند و گاهی در بطن کار قرار دارند. تفاوت هایی که برای همه قابل درک است مسلما برای خریداران مبلمان اداری سوال برانگیز است.

قیمت مبلمان اداری از تفاوت هایی است که چه ارزان بودنش و چه گران بودنش برای هر خریداری سوال برانگیز است.

مثلا خریدار با دو صندلی کامپیوتر از یک طرح و یک برند روبرو می شود که قیمت هایی متفاوت دارند. این موضوع توجیه فنی ای ندارد و به انصاف و بروز بودن فروشنده های مبلمان اداری مربوط می شود . اما گاهی شما به عنوان خریدار یک میز اداری با میزهای مشابهی روبرو می شوید که قیمت این میزها با هم تفاوت فاحشی دارند.

اما لزوما نه میز ارزانتر بی کیفیت است و نه حتی میز گرانتر بی علت گران است !

بعنوان مثال ساخت یک میز اداری با متریال ام دی اف نسبت به همان میز با متریال لترون کاملا متفاوت است و مطمئناً میز ام دی اف گرانتر خواهد بود. اما این به معنای کیفیت کمتری در میزی که از جنس لترون ساخته شده و قیمت ارزانتری دارد نیست.

کار با لترون برای یک تولید کننده بمراتب سخت تر از کار با ام دی اف است، به همین نسبت قیمت یک ورق ام دی اف نیز از یک ورق لترون گرانتر است. تولید کننده ای که سختی کار کردن با لترون را می پذیرد، می تواند یک میز مدیریتی لترون را با قیمتی در حدود 35 درصد ارزانتر از همان میز مدیریتی با ام دی اف، به شما تقدیم کند. قیمت تمام شده ی پایین تر در این مثال نه دال بر بی کیفیتی است و نه دلیلی بر گرانی بی دلیل ام دی اف.

ذکر این نکته هم ضروری است که همان ورق لترون نیز کیفیت های متفاوت و قیمت های مختلفی دارد. می تواند با کیفیتی بسیار نازل و قیمتی ارزان مورد استفاده قرار بگیرد که البته هم آلودگی های محیطی ایجاد می کند و حتی عملا بوی نامطبوع آن در هر محیطی قابل استشمام است و دوام چندانی نیز ندارد و می تواند با کیفیتی بالا باشد که در پایان کار از نظر کارایی هیچ محدودیتی نسبت به یک میز ام دی اف ندارد.

قیمت در مبلمان اداری شاید موثرترین فاکتور یک خرید است. اما این قیمت به خودی خود افشا کننده خوبی یا بدی یک محصول نمی تواند باشد.

مبلمان اداری با کیفیت لزوما نه گران است و نه ارزان. به فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد که قیمت یکی از آن ها است. شاید به صورت تیتروار بتوان به کیفیت، روش تولید، میزان تولید، شرایط حمل از نظر جایگاه کارخانه و ... اشاره کرد.

امیدوارم این متن کمکی کوچک در قضاوت قیمت های مبلمان اداری و رابطه ی آن با کیفیتشان برای شما بوده باشد.