میز کامپیوتر ۷۶۱۰

میز کامپیوتر استاندارد چگونه میزی است

میز کامپیوتر استاندارد

میز کامپیوتراستاندارد چگونه میزی است ؟ برای خرید میز کامپیوتر مناسب ابتدا بهتر است که ازاستاندارد های ساخت آن با خبر باشید. ارتفاع استاندارد میز کامپیوتر از نظر اصولارگونومیک ۷۶ سانتی متر است. البته این عدد بسته به قد شما بین ۷۰ تا ۷۶ سانتی مترمی تواند متغیر باشد. عمق مناسب صفحه رویی میز کامپیوتر در کوچک ترین حالت ۶۰سانتی متر است و عرضش ۷۵ سانتیمتر. برای عرض صفحه روی میز یک اندازه ی حداقلی وجوددارد: ۷۰ سانتی متر. بسته به نیاز و خواست شما این اندازه می تواند بسیار بیشتر هم باشد. مثلا یک محقق زبان های باستانی (البته در صورت تمایل به استفاده از ابزارهای مدرن!) به میزی احتیاج خواهد داشت که حتی عرض یکی از دیوار های اتاق محل کارش راتماما پر کند. در مورد طول و عرض میز های کامپیوتر فراتر از ابعاد استاندارد یک نکته مهم وجود دارد و آن هم فاصله ی مانیتور با شماست که نباید کمتر از ۴۰ سانتی متر و بیشتر از ۵۰ سانتی متر باشد. در بعضی از میزکامپیوتر‌ها برای قرار دادن مانیتور یک صفحه‌ی کوچک جداگانه با فاصله روی صفحه‌ی میز نصب می‌شود (مانند میز کامپیوتر ۷۶۱۰) . این فاصله تا ۷ سانتی متر قابل قبول است اما بیشتر از آن می‌تواند برای شما درد های جدی در گردن ایجاد کند. وجود این صفحه‌ی اضافی روی میز کامپیوتر شما حتما لازم نیست. یک روش ساده برای اطمینان از ارتفاع درست مانیتور وجود دارد: وقتی به بالاترین قسمت صفحه نمایش مانیتور نگاه می‌کنید،چشمان شما نباید در حالتی قرار بگیرد که جهت نگاه رو به بالا یا پایین باشد. ازآنجایی که معمولا در اکثر اوقات نگاه شما در هنگام کار با کامپیوتر بیشتر به قسمت وسط و دایره اطراف آن است، با این امتحان مطمئن می‌شوید که هیچ گاه جهت نگاه برای مدت زمان طولانی به سمتی نخواهد بود که زیاد بالا یا پایین باشد و قرارگیری چشم ها وسر شما در حالتی آزاردهنده نخواهد بود.

در طراحی میز کامپیوتر زیر صفحه رویی میز یک صفحه مخصوص کیبورد در نظر گرفته می‌شود که به صورت کشویی بیرون می‌آید. فاصله مناسب این صفحه با صفحه روی میز بین ۷ تا ۱۰ سانتی متر وحداقل عرض آن ۵۰ سانتی متر است. هنگام کار با کیبورد مچ دست و ساعدتان باید با هم در یک راستا قرار بگیرد، در این حالت زاویه تشکیل شده بین ساعد و بازوی شما بایدبین ۹۰ تا ۹۵ درجه باشد. به طور کلی میز کامپیوتر میزی است که حتما این صفحه‌ی مخصوص کیبورد را داشته باشد. در غیر اینصورت کیبورد روی میز قرار می گیرد و این باشماست که با تنظیم ارتفاع صندلی حالت قرارگیری مناسب برای دستتان روی کیبورد را ایجاد کنید.

نکته ای که در خرید میز کامپیوتر حتما باید در نظر بگیرید جایی برای قرار گرفتن ماوس است. بهترین حالت کار با ماوس از نظر اصول ارگونومیک قرار گرفتن دست شما دقیقا در همان ارتفاعی است که برای کیبورد گفته شد. به عبارت دیگر ماوس و کیبورد باید در یک ارتفاع باشند. درطراحی بعضی از میزکامپیوترها صفحه کیبورد عرض بیشتری داشته و فضای کافی برای قرار گرفتن ماوس وکیبورد با هم و البته کار راحت با آن ها را دارد (مانند میز کامپیوتر بی). برخی دیگر از میزهای کامپیوتر به گونه ای طراحی شده اند که در سمت راست زیر صفحه ی مخصوص کیبورد، صفحه‌ی کوچک کشویی برای قرار دادن ماوس تعبیه شده. اگر قصد خرید این میزکامپیوترها را دارید دقت کنید که فاصله‌ی بین صفحه‌ی کیبورد با صفحه‌ی ماوس بیشتر از ۲ سانتی متر نباشد. قرار گرفتن دست روی ماوس در حالتی غیر از این و با فاصله ی زیاد از محل قرارگرفتن استانداردکیبورد می‌تواند درد‌های شدید در ناحیه کتف و گردن در پی داشته باشد.

در انتخاب میز کامپیوتر سایز خود را نیز در نظربگیرید اگر درشت اندام هستید سعی کنید از میزهای کوچک استفاده نکنید(مصیبت بارند!). یعنی هنگام نشستن روی صندلی و قرار گرفتن پشت میز پاها به طور کامل زیر میز جایبگیرند و فاصله روی ران ها با صفحه‌ی روی میز کم نباشد خصوصا اینکه قسمت روی رانها به زیر میز نچسبد. حداقل عمق مناسب برای یک میز کامپیوتر استاندارد ۶۰ سانتیمتر است. در نظر داشته باشید قید نگهدارنده‌ی پایه ها و ستون میز به نحوی در جای خود متصل شده باشد که مزاحم قرار گیری کامل پاهای شما زیر میز نباشد. فاصله گرفتن پاهای شما از میز موجب کشیده شدن دست شما هنگام کار با ماوس و کیبورد شده و دردهای ناحیه ستون فقرات و گردن را موجب می‌شود.

طراحی، ساخت و فروش میز کامپیوتردر انواع مختلف و شکل های گوناگون انتخاب را برای شما آسان‌تر کرده است. با در نظرگرفتن نیازخود و فضایی که در اختیار دارید می توانید میز کامپیوتر مناسبی خریدارینمایید مثلا میز کامپیوترکتابخانه دار و یا میز لپ تاپ هایی که در عین کوچک بودن برای استفاده به عنوان میزتحریر هم مناسبند (میز تحریر ۷۰). در مورد جنس میز کامپیوتر باید گفت که میزکامپیوترهای چوبی به هنگام تماس دستتان (در هنگام کار با موس و کیبورد) با آنهااحساس بهتری را القا خواهند کرد و از استحکام خوبی هم برخوردارند. میز کامپیوتر شیشها ی مدرن است و راحت‌تر تمیز می‌شود.اگر نسبت به نظافت حساسید به آسانی می‌توانیدبرای تمیز کردن میز کامپیوتر شیشه ای از انواع مواد شوینده و پاک کننده استفاده کنید. علاوه بر این به این میزها از پروفیل و شیشه ساخته شده اند و از میزکامپیوترهای چوبی سبکتر هستند. برای دیدن نمونه می توانید میز کامپیوتر شیشه ای را در سایت مبلمان پایتخت ببینید.

پاسخی بگذارید